Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић истакао је данас, након разговора са министром спољних послова Републике Јемен Ахмедом Авадом бин Мубараком, да две земље повезује традиционално пријатељство, најавивши да ће се радити на унапређењу сарадње у бројним областима.
Дачић је, на заједничкој конференцији за новинаре са Мубараком, пренео да је током састанка постигнута сагласност о томе да две земље треба да раде на развијању односа у свим областима, а посебно на пољу економије јер је спољнотрговинска размена релативно мала.
Он је истакао да постоје могућности за развој сарадње, нарочито у области здравства, привреде и пољопривреде, будући да је Јемен посебно заинтересован за успостављање сарадње са нашим пољопривредним институтима.
Две земље, такође, имају простор за сарадњу у области културе, науке и образовања, додао је Дачић, напоменувши да је министар спољних послова Јемена изразио интересовање и за коришћење стипендија за њихове студенте.
Први потпредседник Владе је, подсећајући на то да су дипломатски односи између Србије и Јемена успостављени 1957. године, рекао да је на састанку изнет предлог да убудуће Србија дипломатски покрива Јемен из Саудијске Арабије, а не као што је до сада био случај из Кувајта.
Такође, он је пренео да је свог саговорника упознао са аргументима наше државе по питању Косова и Метохије и очувања територијалног интегритета и суверенитета.
Дачић је поновио да Србија неће повући ниједан потез који би довео до признања независности такозваног Косова, нити ће дозволити његово чланство у УН.
Замолили смо Јемен да буде уздржан и да поштује дијалог који се води, као и да своје активности на том плану држи замрзнутим док се не заврши дијалог са Приштином, предочио је први потпредседник Владе.
Мубарак је поновио да је на састанку било речи о томе како да се убрза координација између две земље, као и о могућности потписивања меморандума о разумевању о политичким консултацијама, како би се боље разумела кључна билатерална питања и интереси.
Области здравства, образовања, пољопривреде и безбедности су веома важни сектори за нас, где можемо да остваримо договор и поново оживимо старе споразуме, закључио је он.
Аутор фотографија: msp.gov.rs
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије