За општи напредак потребна интеграција региона у ЕУ

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић поручила је данас на Преспа форуму на Охриду да је за општи напредак региона неопходно да се Западни Балкан интегрише у Европску унију.

Брнабић је, на премијерском панелу „65 година после Римског уговора: Да ли је Европа економски обновљена и интегрисана“, оценила да би одговор на назив панела требало да буде „не“ јер земље Западног Балкана, које су окружене чланицама ЕУ, и даље нису део Уније.

Председница Владе је упутила позив државама чланицама ЕУ да што пре отворе преговоре о чланству са Северном Македонијом и Албанијом, као и да убрзају процесе интеграције у Босни и Херцеговини.

Премијерка је, говорећи о повезивању региона, указала на користи од иницијативе „Отворени Балкан“ и поново позвала све земље региона да јој се придруже.

Она је истакла да су два кључна приоритета Србије улазак у Европску унију и сарадња са земљама региона, додавши да наша земља гради путеве како би унапредила транспорт робе, али и проток људи и капитала, како ауто-путем ка Северној Македонији и Бугарској, тако и градећи ауто-пут ка Црној Гори и Босни и Херцеговини.

Када Србија добије нову владу, питање број један биће питање енергетике и енергетске снабдевености, као и изградња интерконектора са Северном Македонијом и гасна повезаност са Грчком и Бугарском, рекла је Брнабић, упозоривши на то да ће, ако не буде било добре повезаности међу земљама Западног Балкана, бити све теже и скупље за све.

Премијерка је рекла да је за економски развој и опште добро свих грађана Србије важно да се наша земља што пре прикључи ЕУ, указавши на неопходност да се преговори за чланство што пре наставе, као и на то да у њих треба да буде укључена и Босна и Херцеговина.

Када је реч о интеграцији Западног Балкана у ЕУ, она је изнела мишљење да није у питању проширивање ЕУ на земље региона, већ да се ради о њиховом прикључивању, јер је Балкан неодвојиви део Европе.

Говорећи о томе колико је за Србију важна ЕУ и сарадња са регионом, Брнабић је навела да се 65 одсто спoљнотрговинске сарадње и инвестиција реализује са земљама чланицама ЕУ, а да додатних 17 одсто чине земље Западног Балкана.

Она је, одговарајући на критике да иницијатива „Отворени Балкан“ није усклађена са Берлинским процесом, рекла да је управо супротно, јер је та иницијатива, која треба да олакша живот грађанима овог региона, али и привредну сарадњу и транспорт, у потпуности у складу са поменутим процесом.

На Преспа форуму учествује велики број званичника из региона и представници европских институција, невладиног сектора, академске заједнице, међународних организација и други.

Основна тема овогодишњег форума је „Изградња будућности Западног Балкана у модерној европској безбедносној архитектури“.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Отворен истраживачки центар Стоматолошког факултета

Следећа вест

Интензиван политички дијалог и економска сарадња са Турском

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *