Србија фокусирана на нова улагања у иновације и развој

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас, у оквиру дводневне посете Сингапуру, са Марком Реибортом, председником „Boston Dynamics”, најпознатије светске компаније за роботику.

На састанку је разговарано о отварању огранка ове компаније за истраживање и развој у Србији.

Реиборт је, у циљу напретка у области вештачке интелигенције, најавио оснивање Института за вештачку интелигенцију, што омогућава потенцијалну сарадњу са АИ институтом и научницима у Србији.

Брнабић je упознала свог саговорника са реформама које наша земља спроводи, пре свега, у домену образовања и дигитализације, истакавши да само улагањем у те области Србија може да промени своју будућност.

Она је, напомињући да је ИТ најбрже растући сектор у Србији, подсетила на то да смо у протеклих десет година много урадили по питању вештачке интелигенције, биотехнологије и блокчејн технологије, додавши да је неопходно наставити са улагањем у ИТ сектор.

Састанку са председником компаније „Boston Dynamics” присуствовала је и министарка за науку, иновације и технолошки развој Јелена Беговић.

Брнабић је разговарала и са делегацијом компаније „Темасек”, државне компаније из Сингапура, која управља са преко 450 милијарди долара у областима вештачке интелигенције и блокчејн технологија, а вештачка интелигенција била је у фокусу овог састанка.

Премијерка је саопштила да су представници компаније „Темасек” похвалили напредак Србије у области дигитализације и вештачке интелигенције и препознали могућност за сарадњу у примени вештачке интелигенције у јавном сектору, као и инвестицијама у овој области у Србији.

Брнабић је разговарала и са преседником Азијске банке за инфраструктурне пројекте Ђином Лићунгом о потенцијалним економским улагањима, при чему га је упознала са реформама које спроводи Србија, фокусирана на нова улагања у иновације и развој.

Према њеним речима, ово је била прилика да се разговара о сарадњи у области финансирања инфраструктурних пројеката у Србији, која ће у будућности заједно реализовати.

Премијерка је истакла да је поносна на то што је Србија члан Азијске банке за инфраструктурне инвестиције, која је почела са радом 2016. године, замишљена као регионална финансијска институција, али јој је приступио велики број чланица ван Азије.

Резолуцијом Одбора гувернера Азијске банке за инфраструктурне пројекте, Србији је у децембру 2018. године одобрен пријем у чланство.

Аутор фотографија: Пеђа Вучковић

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Споразум из Брисела мора да се имплементира

Следећа вест

Председница Владе Србије у дводневној посети Сингапуру

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *