Заштита безбедности Срба на Косову и Метохији

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је синоћ да су авиони „миг” Војске Србије подигнути након што су беспилотне летелице снимале активности у Копненој зони безбедности.

Брнабић је, гостујући на Радио-телевизији Србије, објаснила да је председник Републике Србије Александар Вучић као врховни командант наложио да се појача заштита у ваздуху, напоменувши да је тај налог сада трајан и да остаје на снази.

Уколико се овакве ствари буду понављале, ми ћемо срушити те летелице, што би учинила и свака друга држава, поручила је премијерка, не наводећи која је земља послала дронове.

Беспилотне летелице су снимале две касарне у Копненој зони безбедности, објаснила је она и додала да има много страних фактора који желе да знају какви су наши планови у вези са осигуравањем безбедности Срба на Косову и Метохији.

Председница Владе је истакла да је реч о безбедности Срба на Космету, уз напомену да подизање борбене готовости војске има везе са тим инцидентом, додавши да ћемо се ми, као и до сада, трудити да чувамо мир и безбедност.

Брнабић је указала на то да је то у овом тренутку изузетно тешко, јер има људи који не размишљају рационално и који ће употребити све што се може да даље дестабилизују ситуацију и једностраним потезима угрозе безбедност не само код нас, него и шире на простору Балкана.

Премијерка је рекла и да је одлука о фазном спровођењу пререгистрације таблица још једна једнострана одлука Приштине и истакла да Срби у покрајини у сваком тренутку знају какав је план Београда и да су у контакту са председником Србије.

Она је нагласила да оно што Приштина чини нема право да ради ни по којем споразуму, објаснивши да се они позивају на један члан из споразума из 2011. године о пререгистрацији, али се свуда говори о статусно неутралним КС таблицама које је 2020. године Приштина једнострано укинула и изазвала кризу.

Та криза је превазиђена у Бриселу 30. септембра прошле године увођењем стикера, а сада је Приштина поново то једнострано прогласила неважећим. У договору о увођењу стикера пише да ће се примењивати док се две стране не договоре о другом решењу, предочила је Брнабић.

Премијерка је истакла да је потребно вратити се на први споразум Београда и Приштине, а то је, како је подсетила, Бриселски споразум, чији гарант је Европска унија.

Председница Владе је навела и да ће Београд, уколико Приштина настави са иницијативом за пријем у Савет Европе, отворити фиоку са државама које су повукле признање косовске независности.

Она је објаснила да се то не односи само на Савет Европе, већ на било коју међународну организацију, истакавши да је за разлику од времена пре 10 година, данас већи број држава чланица УН које не признају једнострану проглашену независност Косова него оних које је признају, што говори о нашим дипломатским активностима.

Премијерка је указала на то да је постизање решења за Косово и Метохију још увек далеко јер Приштина није спремна за разговор, напоменувши да се на Београд свакодневно врши притисак из иностранства да се дође до финалног споразума са Приштином.

Брнабић је, такође, објаснила да ће цене струје и гаса морати да се повећају у једном тренутку, али је нагласила да ће то бити условљено растом плата и пензија.

Она је указала на то да је веома важно да у овом тренутку кризе заштитимо привреду и предузећа субвенционисаном ценом и струје и гаса како би они били конкурентни.

Када је реч о енергентима, премијерка је нагласила да је учињено све да буде довољно гаса и струје за предстојеће месеце, додавши да сада у нашим гасним складиштима – у „’Банатском двору”’ и у Мађарској имамо довољно гаса за два месеца најинтензивније зимске потрошње.

Према њеним речима, Србија има приближно 100.000 тона мазута, а набављају се и додатне количине како би се помогло оним институцијама или локалним самоуправама које се нису спремиле.

Она је напоменула да је разговарала са министром за рад, запошљавање, борачка и социјална питања о домовима који се нису припремили и купили залихе пелета, мазута или угља, додавши да ће њима ови енергенти бити упућени из Робних резерви.

Брнабић је нагласила да смо повратили ниво производње угља и да је сада то приближно 100.000 или 110.000 тона дневно, додавши да су упослени сви капацитети како бисмо имали што безбеднију зиму.

Премијерка је, говорећи о увођењу санкција Русији, рекла да би Србија, када је то у питању, морала да се третира као посебан случај због свега онога што је нама учињено.

Према њеним речима, Србија и даље није ништа ближе увођењу санкција тој земљи него што је била раније и једина смо земља која је у том смислу остала конзистентна, упркос притисцима.

Она је нагласила да је позиција Србије принципијелна и у складу пре свега са националним интересима земље, али и са свим принципима међународног права и повељом УН.

Очигледно да је тешко аргументовано се супротставити том ставу, пошто до сада успевамо да га бранимо и једина смо земља на европском континенту која не уводи санкције Руској Федерацији, закључила је премијерка.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Председница Владе разговарала у Берлину са немачким привредницима

Следећа вест

Одржавање економске стабилности и наставак реформи приоритети

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *