Одржавање економске стабилности и наставак реформи приоритети

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас са делегацијом Међународног монетарног фонда (ММФ), коју је предводио Јан Кес Мартејн, о текућим макроекономским кретањима у Србији и свету, приоритетима за наредни период у различитим секторима, као и о будућем стендбај аранжману са том финансијском институцијом.

Брнабић је истакла да је најважније да Србија задржи тешко стечену фискалну стабилност, као и да настави са започетим реформама, при чему је у том смислу управо важан будући стендбај аранжман са ММФ-ом, о коме се преговора током њихове актуелне посете.

На састанку је било речи и о енергетском сектору, а премијерка је нагласила да Влада има три приоритета: диверсификацију извора снабдевања, изградњу нових капацитета, као и енергетску ефикасност.

Она је, говорећи о приоритетима нове владе, рекла да ће то бити даљи привредни раст заснован на едукацији, знању и услугама, наставак инвестиција у ИТ, биотехнологију и вештачку интелигенцију, као и да ће се радити на дигитализацији система здравствене заштите и енергетског сектора.

Мартејн је оценио да је до сада Србија показала отпорност своје економије у односу на нестабилна дешавања у Европи и свету и да је важно надаље правити тзв. бафере, како би земља била спремна на евентуалне шокове.

Према његовим речима, важно је одржати строгу монетарну и фискалну политику, пре свега због инфлације, при чему фискална политика треба да прати строгу монетарну политику.

Он је истакао и да ММФ у томе жели да подржи Србију и да је зато значајан нови стендбај аранжман, додавши да је у питању важан програм око кога би се обе стране сагласиле.

Мартејн је похвалио то што и даље постоји висок ниво страних директних инвестиција у Србију, а Брнабић је напоменула да се наставља и са великим јавним улагањима у капиталне пројекте.

Председница Владе је нагласила да су важни иновативни начини да се повећа продуктивност економије, као што су дуално образовање и иновације, додавши да инвеститори не одустају од улагања у Србију и да ће, у том смислу, бити још добрих вести.

Састанку у Влади Србије присуствовали су и потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали и министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Заштита безбедности Срба на Косову и Метохији

Следећа вест

Приоритет усаглашавање споразума о слободној трговини са НР Кином

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *