Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић указала је данас на то да је пре приступања разговорима о неким другим решењима о нормализацији односа са Приштином, потребно спровести Бриселски споразум, међу чијим je одредбама оснивање Заједнице српских општина.
Брнабић је, одговарајући на питања новинара на конференцији поводом почетка радова на санацији клизишта на археолошком налазишту Винча–Бело брдо, истакла да се повећавају притисци око Косова и Метохије јер одређени међународни фактори желе да виде решавање тог отвореног питања како оно не би било на агенди и нико не би могао да се позива на тај преседан и оправдава неке друге акције.
Ми никада нисмо бежали од решавања тог питања и налажења начина да постигнемо узајaмно прихватљиво компромисно решење које ће значити дугорочну нормализацију односа Београда и Приштине, нагласила је премијерка.
Она је рекла да су за договор потребне две стране које су спремне да говоре о компромису, а да у овом тренутку нисмо ни близу тог решења које мора да буде компромисно, поручивши да ће проналажење решења обезбедити нормализацију односа, безбедност Срба на Космету и просперитет за Албанце.
Председница Владе је оценила да је српска страна једина спремна да на храбар и одговоран начин разговара, подсетивши на то да ће се следећег априла навршити десет година од потписивања Бриселског споразума.
Приштина није учинила ништа да имплементира ниједну обавезу, а то је први споразум о нормализацији, предочила је Брнабић и запитала како ићи на финално решење ако Приштина и Европска унија нису могли десет година да гарантују имплементацију првог споразумa о нормализацији.
Она је, нагласивши да је Заједница српских општина кичма Бриселског споразума, истакла да је Србија свој део посла завршила и да Приштина и ЕУ морају да обезбеде њено формирање, у складу са тим споразумом.
Премијерка је, одговарајући на питање о увођењу санкција Русији, навела да Србија не жели да то уради, јер то није у нашем најбољем интересу, додавши да је наша земља у специфичној позицији.
Председница Владе је поновила да Србија није неутрална по питању дешавања у Украјини и да је јасно осудила агресију, уз став да је то еклатантан пример кршења међународног права и напад на територијални интегритет међународно признате државе.
Она је подсетила на то да се Србија придружила свим декларацијама и резолуцијама у Уједињеним нацијама и ЕУ које осуђују напад Русије на Украјину, додавши да смо јасно рекли да нећемо признати резултате референдума спроведеног у четири области Украјине.
Једино се нисмо придружили санкцијама. То није неутралан став. Ми смо се јасно одредили у односу на јасно кршење међународног права и заузели принципијелни став, поновила је Брнабић и додала да наш народ није генерално за санкције јер смо трпели због санкција.
Брнабић је указала на то да већина партнера, као што су САД и већина чланица ЕУ, у случају територијалног интегритета Србије нису поштовали међународно право и да су у нашем случају прекршени његови основни принципи.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије