Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је охрабрујућа вест да се одлука Европске уније о забрани увоза руске нафте за земље Западног Балкана, међу којима је и Србија, одлаже до 1. децембра, истакавши да ће се до тада водити тешки разговори.
Брнабић је, гостујући на ТВ Прва, рекла да је Хрватска захтевом да и Србија буде обухваћена осмим пакетом санкција ЕУ према Русији, који укључује и увоз руске нафте, а из кога су изузете и неке чланице Уније, отворено показала да је непријатељска земља према Србији.
Она је нагласила да ће, уколико санкције буду уведене, то имати озбиљне последице по нашу економију, oценивши и да је одлука да се Србија не изузме политичка одлука ЕУ и да је бесмислена.
Премијерка је истакла да је остало још месец и по дана да Србија покуша да се избори за то да не буде обухваћена санкцијама, додавши да се нада да ЕУ неће забранити увоз било које нафте у нашу земљу због већинског руског власништва у НИС-у.
Председница Владе је указала на то да та компанија тренутно нема никаквих проблема са добављачима из ЕУ, али да се разговара са Гаспромњефтом и о могућности да Србија преузме компанију како би се избегли такви сценарији.
Брнабић је навела да је било очекивано и договорено да Србија буде изузета из осмог пакета санкција, али је испало другачије, при чему је изразила очекивање да ће у ЕУ ипак разумети да би било некоректно да не будемо изузети, посебно јер је Србија у специфичној ситуацији.
Она је најавила да ће председник Републике Александар Вучић сутра саопштити неке стратешке одлуке, додавши да ће Србија морати другачије да се позиционира када је у питању отворени акт непријатељства Хрватске која енергетску кризу користи у политичке сврхе.
Према њеним речима, Јанаф је једини нафтовод којим се снабдевамо и за који годишње плаћамо 45 до 48 милиона евра, при чему је 70 одсто његових капацитета намењено Србији, а Хрватска га злоупотребљава у политичке сврхе.
Брнабић је, коментаришући посету министра иностраних послова Саудијске Арабије, навела да Србија може да се ослони на ту земљу и да одговорна политика наше државе ствара партнерства која никада нисмо имали и да се тако стратешки паметно позиционирамо.
Она је указала и на квалитетна партнерства и са Азербејџаном, Уједињеним Арапским Емиратима и Кином, додавши да се са ЕУ одржавају традиционално развијени односи, а да са САД имамо односе који су, упркос неслагању у вези с Косовом и Метохијом, најбољи у последњих 30 година.
Премијерка је указала на то да је данас важан дан јер се у Новој Пазови отвара погон немачког произвођача авионских мотора МТУ, инвестиција чија је вредност већа од 100 милиона евра.
Према њеној оцени, ово улагање је знак и за све остале инвеститоре да је Србија озбиљна и стабилна земља са квалитетном радном снагом.
Брнабић је рекла и да ће ускоро швајцарска фармацеутска компанија „Рош“ део својих истраживања и развојних пројеката пребацити у Србију, наводећи да та компанија има годишњи приход од 71 милијарде евра, а да 16 милијарди евра годишње издваја за истраживање и развој.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије