Раст минималне цене рада за 2025. годину за 13,7 одсто

Нема коментара Share:

Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић саопштио је да је на данашњој седници Социјално-економског савета (СЕС) постигнут договор о томе да минимална зарада за 2025. годину износи 53.592 динара на месечном нивоу, што је за 13,7 одсто више у односу на ову годину.

Вучевић је, обраћајући се медијима након седнице Савета, истакао да је, после шест година, заједно са синдикатима и послодавцима постигнут договор о минималној месечној заради, напоменувши да поменути износ први пут покрива минималну потрошачку корпу.

Премијер је прецизирао да ће минимална цена рада бити 308 динара по часу, при чему овогодишњи минималац изражено у еврима износи 404, а следеће године ће бити 457.

То је значајно, поновно двоцифрено повећање уз све ове околности које се дешавају у свету, региону и наравно у Србији. Мислим да је ово озбиљан економски резултат, нагласио је он.

Према његовим речима, притом се водило рачуна о томе да се не угрози раст бруто друштвеног производа, рад послодаваца, број компанија, радних места и буџетска и фискална стабилност, као и да се не зауставе највеће инвестиције.

Ако будемо са председником Републике успели да договоримо велику акцију смањења износа потрошачке корпе и цена важних животних намирница, мислим да ће овај резултат бити још значајнији за наше грађане, рекао је Вучевић.

Раст минималне цене рада за 2025. годину за 13,7 одсто

Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали оценио је да је велика ствар то што је одлука о висини минималне зараде донета консензусом послодаваца, синдиката и Владе.

Важно је што смо успели да минималном зарадом покријемо минималну потрошачку корпу из маја, што је био захтев синдиката и наш велики циљ, навео је Мали и додао да ће вредност радног часа порасти са 271 динар на 308 динара.

Према његовим речима, у апсолутном износу то значи да ће минимална зарада са садашњих 47.335 динара бити повећана на 53.592 динара.

У еврима то значи да ћемо од 1. јануара наредне године минималну зараду повећати са садашњих 404 евра на 457 евра. Дакле, прелазимо ту границу од 450 евра за минималну зараду, рекао је Мали, подсетивши на то да је 2010. године минимална зарада у Србији била само 15.700 динара.

Раст минималне цене рада за 2025. годину за 13,7 одсто

Председник Уније послодаваца Србије и председавајући СЕС-у Милош Ненезић исказао је задовољство исходом преговора, нагласивши да ће се у наредном периоду посебан акценат ставити на унутрашњост Србије, као и да ће се бавити темама као што су смањење бирократских процедура и злоупотреба боловања.

Председница УГС Независност Чеданка Андрић напоменула је да је данас постигнут консензус коме су претходили тешки преговори.

Она је подсетила на то да од 2018. године инсистирају на томе да минимална потрошачка корпа мора да буде покривена минималном зарадом.

Председник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић подсетио је на то да се годинама на ову тему разговара и да се сваки пут дође до тога да нема договора, али да је ове године договор постигнут.

Успели смо да се договоримо и то је велики успех за све нас, за запослене, за све оне који су преговарали, рекао је Орбовић.

Он је истакао да је битно да се зна да минимална зарада никада неће бити велика, а да је циљ да буде достојанствена и да је што мањи број људи прима.

ФОТОГРАФИЈЕ: Танјуг

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Тежња да почетна плата у просвети буде изједначена са просечном платом у Републици

Следећа вест

Влада посвећена решавању стамбеног питања прогнаних

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *