Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић поручила је данас да су прошле године, на првој међународној конференцији „Будућност биотехнологије”, постављене основе за развој екосистема биотехнологије у Србији, као и за то да наша земља расте и буде земља биотехнологије.
Брнабић је, отварајући међународну конференцију „Будућност биотехнологије”, која се одржава у Палати Србија, пожелела добродошлицу гостима из Светског економског форума и УНДП-а, и исказала посебну захвалност нашим научницима из света који су дошли на данашњи форум.
Поставили смо сцену за јак екосистем, отворили научно-технолошке паркове, поставили приоритете у инвестицијама. Најмодернији Дата центар у Крагујевцу доступан је свим институтима и научно-технолошким парковима, поручила је премијерка.
Овај форум је, како је нагласила, прилика за то да се чује како ће Србија, између осталог и кроз БИО4 кампус, омогућити трансфер технологије из науке у индустрију, али и за то да наша земља представи прву Мапу пута који води од истраживања до иновација.
Током конференције, која се одржава у сарадњи са Светским економским форумом и окупља више од 600 учесника из 30 земаља, биће потписан и меморандум о разумевању са „Ginkgo Bioworks”, једним од лидера у биотехнологијама, најавила је председница Владе.
Брнабић је подсетила на то да се овај форум одржава уз подршку БИО4 кампуса, који ће наставити да мења курс наше земље и додаје јој такмичарске предности.
Србија ће ускоро постати дом БИО4 кампуса, новог биоевропског хаба који ће омогућити глобални напредак са вишедисциплинарним циљевима, поручила је председница Владе и прецизирала да ће тај нови хаб окупити више од 1.000 докторанада.
Премијерка је упутила позив учесницима скупа да погледају макету како ће изгледати кампус и нагласила да су сви добродошли да постављају питања тиму Владе који ће објаснити све суштинске појединости кампуса.
Планирамо да имамо и девет научних института, Институт за молекуларну генетику и генетски инжењеринг, седам факултета који ће обухватити биологију, фармацију и истраживачке и фармацеутске компаније које већ постоје у Србији, указала је Брнабић и најавила да изградња почиње за два месеца, као и да ће кампус имати 110.000 квадрата на приближно 20 хектара.
Председница Владе је изразила уверење да сви можемо да допринесемо расту и развоју науке и економије, као и наду да ће форум поставити основе за сарадњу наредне године, испунити мисију и решити све задатке који су пред нама.
Брнабић је нагласила да ће усвајање Предлога закона о здравственој документацији и евиденцијама у области здравства унапредити читав наш здравствени систем и биогенетски регистар.
Према њеним речима, последњих неколико година окружење које смо креирали за ИТ компаније довело је до тога да је неколико великих компанија довело своје центре за истраживање у Србију.
Наша влада, како је подсетила, потписала је неколико меморандума о разумевању са компанијама као што су „Roche”, „Такеда”, „MSD”, „Swiss Rockets”, „Astra Zeneca”, „Pfizer” и друге.
Премијерка је нагласила да је, поред сарадње са индустријом, најважније да подржимо наше научнике да могу да раде у нашим институтима и пронађу пут да побољшају не само нашу земљу, већ и свет.
Биотехнологија је кључна за медицину, пољопривреду и производњу хране. Стога ћемо расправљати о томе како да користимо биоинжењеринг и како да упослимо вештачку интелигенцију како бисмо имали здравију будућност, поручила је премијерка.
Извршни директор Светског економског форума Мирек Душек оценио је да је Србија лидер у овом делу света у области биомедицине и биотехнологије.
Душек је рекао да су у Светском економском форуму поносни на то што могу да подрже Србију у том развоју и истакао да мрежа четврте индустријске револуције помаже лидерима да очекују будуће технологије.
Он је подсетио на то да у свету има 18 таквих центара, а један је пре две године отворен и у Србији.
Према његовим речима, све је више радова који настају у сарадњи између центара, а данашње окупљање је прилика за то да се та сарадња прошири и унапреди.
У Форуму смо узбуђени због прилика које се отварају, али морамо водити рачуна и о томе да утицај који развој биотехнологија доноси буде позитиван по човечанство, истакао је Душек.
Конференција се по други пут одржава у Београду у организацији Владе Србије у сарадњи са Светским економским форумом, Центром за четврту индустријску револуцију и Програмом Уједињених нација за развој (УНДП) и уз подршку БИО4 кампуса.
Форум је окупио више од 600 учесника из приближно 30 земаља, представника влада, академске заједнице, научних и истраживачких институција и привреде.
Током конференције, која се одржава данас и сутра, на више панела биће дискутовано о темама из области биотехнологије, биоинформатике, биоинжењеринга и биомедицине.
Посебан програм биће посвећен зеленој биотехнологији, одрживим решењима и иновацијама које воде ка зеленој и еколошки одрживој будућности.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије