Држава показала да уме да се избори са кризама

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас, на затварању Копаоник бизнис форума, да је ситуација у свету све комплекснија, али да је држава Србија показала да уме да се избори са кризама.

Брнабић је истакла да иза тога стоји тежак и напоран рад државе да се подрже привреда и грађани и осмисле мере како би се одржала запосленост, напоменувши да је Србија током пандемије коронавируса била једна од земаља у којима није смањена запосленост, већ се чак и повећала.

Она је оценила да је политика коју држава води у овом тренутку најбоља за нашу земљу, али и најтежа.

Политику коју водимо бранимо аргументима, међународним правом, Повељом УН, међународним поретком, стварима које су нам се десиле, агресијом на СРЈ, покушајем отимања дела наше територије, предочила је Брнабић и додала да Србија мора да се третира као специфичан случај.

Колико год неки сумњали у то да ћемо одржати курс, ми га одржавамо аргументима које имамо. Колико дуго ће нам то успевати, нисам сигурна, али је сваки дан важан, истакла је премијерка.

Она је поручила да сваки дан који проведе на европском путу Србију чини јачом и бољом и да је ЕУ наш стратешки приоритет и фокус.

Без обзира на то када ћемо ући у ЕУ, ми треба да се бавимо нашим послом и радимо ствари које су у интересу наших грађана, а то је европски пут, нагласила је премијерка, додавши да је од 2000. године до сада 70 одсто инвестиција у нашу земљу дошло из ЕУ, као и да у земље Уније иде 65 одсто нашег извоза.

Према подацима из децембра 2022. године, како је истакла, компаније из ЕУ у Србији запошљавају директно 281.600 људи.

Премијерка је, такође, указала на то да су приоритети Владе у 2023. години, у смислу даљих партнерстава, рад на постизању три основна споразума о слободној трговини са Кином, Египтом и Уједињеним Арапским Емиратима.

Она је рекла да би споразум о слободној трговини са Кином требало да буде постигнут до краја године и додала да ће то имати велики значај за сарадњу са том земљом.

То нам је приоритет у овом тренутку и верујемо да ће нам то отворити додатни простор и за трговинску размену и размену услуга, али и за прилив нових технологија у Србију, са посебним фoкусом на вештачкој интелигенцији, навела је председница Владе.

Брнабић је навела податак да је наш извоз у Кину у последњих 10 година скочио чак 153 пута, као и да је у 2022. години достигао 1,1 милијарду евра, по чему је та земља веома важан партнер Србије.

Председница Владе је поручила и да нема заустављања процеса реформи државних предузећа, као и да ће прво бити реформисани ЕПС и Србијагас, а затим и железничка предузећа.

Влада мора са тим да се ухвати у коштац. Да ли има назад – не. Ми то морамо да урадимо и због конкурентности и продуктивности наше привреде и економије, предочила је она.

Премијерка је најавила да ће ове године бити донет закон о управљању предузећима у државном власништву, који се ради заједно са Међународним монетарним фондом.

Она је, такође, рекла да српска привреда има добру позиционираност, када је реч о структури инвестиција, с озбиром на то да је Немачка наш најважнији економски партнер и да компаније из те земље овде запошљавају највећи број људи.

Председница Владе је указала на то да је у сектору услуга, због ИТ сектора, највећa сарадња са САД, а затим следе Велика Британија и Швајцарска, додавши да су са друге стране, највећи српски извозници кинеске компаније, што све показује да наша земља по питању инвестиција има диверсификован ризик.

Брнабић је подсетила на то да се нашој земљи спочитавају кинеске инвестиције, иако су оне веће у Западној Европи него у Србији и на Западном Балкану, додавши да ће се наша земља трудити да буде отворена и да има све више инвестиција и партнере из читавог света.

Она је пренела да сада постоји политичка дилема и врши се притисак на Србију по питању увођења 5Г мреже и тога да ли да се компанија „Хуавеј“ третира као поуздан партнер.

Премијерка је подсетила на то да је Швајцарска потписала стратешко патрнерство са поменутом компанијом за читав систем дигитализације, оценивши да није фер да се ми тога одрекнемо због геополитике.

Председница Владе је рекла да су код нас у току припреме за увођење 5Г мреже и да и европске компаније у Србији послују са „Хуавејем“.

Брнабић је предочила да је један од приоритета Владе нова енергетска политка, без које нема новог раста и развоја, најавивши да ће се на том пољу, без обзира на заостатак у односу на друге земље, ствари дешавати много брже него што очекујемо.

Она је објаснила да је тај заостатак резултат тога што су годинама друге теме, као што су плате, пензије, незапосленост, биле приоритет, подсетивши на то да је Србија 2021. године усвојила Закон о обновљивим изворима енергије, а да ће се у наредним недељама ићи у Скупштину са изменама и допунама и расписивањем аукција за додатних 400 мегавата из ветра.

Портфолијо који имамо у овом тренутку је неких 12 милијарди евра инвестиција, при чему поента није само на заштити животне средине, иако је то најважније, већ да покажемо да смо одговорна земља, рекла је предесдница Владе и нагласила да је то део читаве трансформације друштва и економије.

Она је подсетила на то да је ИКТ сектор огроман потенцијал Србије, а да се сада те могућности шире на биотехнологију и вешачку интелигенцију, које могу да нам надокнаде изгубљено време.

Брнабић је, међутим, указала на то да читав тај концепт раста и развоја не може да иде без зелене економије и да ниједан инвеститор неће улагати у нашу земљу, ако 70 одсто наше енергије долази из угља.

Према њеним речима, управо због потребе привлачења нових инвеститција и инвеститора потребна нам је зелена транзиција.

Ако компанија „Рош“ улаже у истраживање и развој 16 милијарди евра, треба да замислимо колико би било добро да они део буџета троше у Србији на нашим институтима, или да та истраживања раде наше стартап иновационе компаније, рекла је она.

Брнабић је истакла да наша држава размишља и о мастер програмима 4.0 у области биотехнологије, тим пре што је успешно примењен онај у области гејминга.

Србија је пре два месеца постала чланица Светског партнерства за вештачку интелигенцију које окупља само 29 земаља, подсетила је она, напоменувши да управо све то о чему је говорила показује шта све наша земља може да уради.

Премијерка је указала на то да нови амбијент који је створен у Србији потврђује и број издатих дозвола за странце, који је 2012. године износио нешто мање од 3.000, а данас 35.000, додавши да јануар и фебруар показују да ће та бројка и ове године наставити да расте.

Брнабић је, такође, истакла да је Србија, захваљујући Закону о социјалним картама, направила велики помак у пружању помоћи онима којима је најпотребнија, али су и уочене неке неправилности, чијим отклањањем су направљене уштеде преусмерене на друге кориснике.

Она је објаснила да су, захваљујући том закону, боље таргетирани они којима је помоћ потребна, прецизиравши да је уочено 87.0000 случајева да су породице имале право да остваре помоћ, а нису.

Према њеним речима, ажурирањем система уочено је и да су исплате социјалне помоћи настављене и у случају 1.134 умрле особе, као и 4.427 особа које су примале туђу негу и помоћ.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Србија ће у првом кварталу остварити пројектован раст БДП-а

Следећа вест

Формирање ЗСО реалност након последњих преговора у Бриселу

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *