Срамна реакција ЕУ на именовање Ненада Рашића

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић реаговала је вечерас поводом изјаве портпарола Европске уније Петера Стана о именовању Ненада Рашића за министра у влади привремених институција самоуправе у Приштини.

Сајт Владе преноси изјаву премијерке у целини:

„Оваква реакција је срамота ЕУ. Чекали смо да видимо шта ће Унија рећи о именовању Рашића и дочекали још једну срамну изјаву. Именовање Рашића није само у супротности са Бриселским споразумом, већ и са вољом народа исказаној на изборима, а што је најважнија воља.

Поново питам – након што 10 година Приштина није имплементирала Бриселски споразум чији је ЕУ гарант, након што је Србима на Косову и Метохији ускраћено право гласа ове године, и то два пута, на шта је ЕУ реаговала једном реченицом у Извештају о напретку, и након што Приштина именовањем Рашића наставља да ниподаштава јасно исказану вољу српског народа на Косову и Метохији, дакле питам ЕУ – где су те европске вредности, где је демократија, где нестаде владавина права?

После овакве срамотне изјаве ЕУ, само још једне у низу, нема никакве потребе да Србија више учествује на самитима о Западном Балкану. Или ће ЕУ почети да поштује вредности које пропагира или нема више потребе да Србија у оваквој фарси учествује.

Први пут Србија неће присуствовати Самиту ЕУ – Западни Балкан, који ће бити одржан 6. децембра, у Тирани“, поручила је председница Владе.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Београд, 2. децембар 2022. Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас са европским комесаром за суседство и проширење Оливером Вархејијем. Председница Владе је захвалила лично комесару Вархејију и амбасадору Емануелеу Жиофреу, шефу Делегације Европске уније у Србији, на подршци коју пружају Србији у процесу европских интеграција. Србија остаје посвећена реформама на европском путу јер су оне у интересу наших грађана, истакла је Брнабић. Премијерка је рекла да је фокус Владе на наставку реформи у области владавине права и пре свега у области правосуђа, у складу са уставним амандманима који су усвојени на референдуму у јануару ове године. Према њеним речима, у координацији са Венецијанском комисијом, Влада ради на изради сета правосудних закона, чији је циљ да правосуђе буде независније и ефикасније. Поред тога, како је истакла, фокус ће бити на усвајању сета медијских закона, на којима ради ново Министарство информисања и телекомуникација, као и на наставку реформи у области енергетике и заштите животне средине. Вархеји је изразио подршку процесу европских интеграција Србије и као кључне теме од значаја за две стране издвојио енергетику и миграције. Он је подсетио на то да је Европска комисија одредила 165 милиона евра финансијске подршке за област енергетике, и да ће наставити да подржава енергетску диверзификацију на Западном Балкану. Поред тога, како је истакао, важно је наставити сарадњу у области борбе против нелегалних миграција, у чему Србија може да рачуна на помоћ и подршку ЕУ, као и даље усаглашавање визне политике са ЕУ. Брнабић је у разговору са Вархејијем изразила незадовољство због јучерашње изјаве Петера Стана у вези са именовањем Рашића, и рекла да је то у супротности са Бриселским споразумом и са вољом народа која је исказана на изборима. Састанку су присуствовали министарка за европске интеграције Тања Мишчевић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић, као и шеф Делегације Европске уније у Србији амбасадор Емануеле Жиофре.

Следећа вест

Сименс ће јачати своје капацитете у Србији

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *