Чување и заштита истине о догађајима из Другог светског рата

Нема коментара Share:

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Немања Старовић отвориo je данас научну конференцију „Култура сећања и неговање историјске истине“, поводом 80 година од ослобођења Београда и Србије у Другом светском рату.

Старовић је, говорећи на панелу „Одбрана историјске истине о Другом светском рату – значај за савременост” одржаном у Руском дому, истакао да чување и заштита истине о догађајима из Другог светског рата није само предмет културе сећања, већ и важна компонента борбе против манипулације и фалсификовања информација.

Министар је указао на то да историја мора остати објективна, заснована на чињеницама, а не на тренутним или далекосежним политичким интересима.

Он је поручио да постоји само један начин да се супротстави таквим фалсификатима, а то је свакодневна борба за истину, при чему објављивање докумената и аутентичне архивске грађе мора бити примаран задатак стручних установа и завода.

Старовић је навео да је историја Другог светског рата важан темељ изградње модерног идентитета код многих нација, посебно на простору бивше Југославије и некадашњег Совјетског Савеза.

Према његовим речима, очување историјске истине у 21. веку представља велики изазов и важан задатак за све, а успех ће зависити највише од предавача у школама и установама културе, али и од става медија.

Зато нам је потребна сарадња стручњака и јавних радника како бисмо повећали општу информисаност о овом страшном делу наше националне и опште историје, оценио је он и напоменуо да су потребни и већи материјални ресурси, мотивисана академска заједница, пуна политичка подршка и афирмативни приступ јавности.

Старовић је упозорио на то да свесно смањивање броја убијених Срба по концентрационим логорима недвосмислено осликава политику програмираног умањења кривице оних који су довели до геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима током Другог светског рата.

Министар је поновио дужност и обавезу очувања успомена на жртве и ратнике из Другог светског рата јер због њих, њиховог херојства и страдања, морамо наставити одлучно да се супротстављамо свим покушајима да се истина о прошлости заборави или искриви.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Председник Владе честитао Дан ослобођења Београда

Следећа вест

Жандармерија богатија за 135 припадника

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *