Подршка 57 одсто грађана Србије чланству у Европској унији

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да Србија може да буде задовољна Извештајем Европске комисије о напретку за 2021. годину и да први пут од 2016. године постоји позитиван наратив у погледу реформи у области владавине права.

Брнабић је у Скупштини Србије, где је у току расправа о поменутом извештају ЕК, навела да је констатован и напредак у области слободе изражавања и медија, што је, такође, важно, јер је Влада много пажње посветила том питању.

Када је реч о економији, Србија има добар извештај и похвале, рекла је премијерка и додала да стабилност и брз опоравак долазе у време када се и даље боримо са пандемијом коронавируса.

Према њеним речима, радило се и на реформама у области владавине права, на препорукама ГРЕКО и борби против организованог кирминала.

Она је предочила да је Европска комисија препоручила државама чланицама отварање оба кластера (3 и 4) и додала да се и даље ради директно са државама чланицама да Србија добије ту подршку и отвори макар један од два кластера.

Свакодневно смо у контакту са државама чланицама, одговарамо на сва отворена питања, дајемо разјашњења, рекла је Брнабић, уз напомену да очекује отварање поглавља до краја године, на међувладиној конференцији.

Председница Владе је објаснила да је Извештај ЕК представљен свим релевантним организацијама и удружењима, посебно нагласивши да се отворено и транспарентно комуницира са свим чиниоцима у друштву.

Следећи корак су измене Устава у домену правосуђа, подсетила је премијерка, додајући да је референдум заказан за 16. јануар и да ће до тада представити грађанима о чему се одлучује на референдуму и зашто су те реформе важне.

Председница Владе је нагласила да је подршка грађана Србије чланству у Европској унији на нивоу од 57 одсто.

Она је исказала захвалност председнику Србије Александру Вучићу јер је потписао Закон о референдуму и народној иницијативи, од чега, како је рекла, зависи даља брзина европских интеграција наше земље.

Брнабић је објаснила да је промена Закона о референдуму била уставна обавеза, наводећи да Устав из 2006. године укида праг, односно обавезу да је за успех референдума потребно да гласа већина од уписаних у бирачки списак.

Од 2006. године је на снази био неуставан Закон о референдуму из 1994. године. Ми смо мењали Закон о референдуму како бисмо га коначно ускладили са Уставом из 2006. године, прецизирала је премијерка.

Истовремено, председница Владе је оценила да је одлука о замрзавању цена основних животних намирница у овом тренутку најодговорнија и најбоља одлука.

Према њеним речима, држава не жели да се меша у слободно тржиште или да интеревенише и ремети односе на тржишту, већ то чини јер се дешава неконтролисани раст цена.

Не само ми у Србији, него нико у овом тренутку не може ни да претпостави шта ће се даље дешавати на тржишту енергената, и у смислу раста цена гаса, струје, електричне енергије, и како ће то утицати на остале цене, напоменула је она.

Држава жели да цене основних намирница држи предвидивим, стабилним и сигурним, док се ствари на тржишту и ти потреси не стабилизују, поновила је Брнабић и додала да ће држава интервенисати уколико је потребно и из робних резерви.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Усвојени закони у потпуности усклађени са Уставом

Следећа вест

Наставак улагања у ергелу „Карађорђево“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *