Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић започела је билатералне састанке са званичницима из Европе и Сједињених Америчких Држава у Њујорку, уочи сутрашњег обраћања на генералној дебати 76. заседања Генералне скупштине Уједињених нација.
Брнабић је у изјави за српске медије, након одржаних састанака, истакла да је Србија много тога постигла у претходном периоду и да зато не сме да наседа на провокације Приштине, али и да мора позвати све партнере да реагују како би се сачувао мир.
Много ћемо изгубити ако наседнемо на провокације, али морамо да пошаљемо јасну поруку свим нашим партнерима, колико год се не слажемо по питању Космета, да реагују на време како се не би даље доводили у опасност мир и стабилност и све оно што смо градили до сада, поручила је премијерка.
Она је пренела да је данас одржала први састанак са премијером Белгије Александером Де Кроом, кога одлично познаје јер су заједно окупљени у групи младих лидера за Европу у оквиру Светског економског форума.
На састанку, који је био срдачан и искрен, било је речи о европским интеграцијама Србије и о томе шта смо све урадили у области владавине права, пренела је председница Владе.
Брнабић је навела да је Србија припремила два кластера, али да на међувладиној конференцији у јуну од Белгије није добила зелено светло за њихово отварање, због чега је белгијском колеги представила шта је све урађено како би добила сагласност за то у децембру.
Према њеним речима, велики део састанка био је посвећен тензијама и проблемима на Космету који су сада актуелни, с обзиром на то да је Белгија међу првима признала независност Косова.
Пренела сам да не можемо да се сложимо, али да мислим да је потребно да прате шта се дешава и који су потези Приштине и да ли она поштује међународне споразуме, а поготово оне преговаране под окриљем ЕУ, као и када ће бити формирана ЗСО и да ли Бриселски споразум још важи или га нема, да бисмо знали како да се понашамо у складу са тим, рекла је она.
Такође, саговорнику сам указала на то да је ове године било највише напада на Србе и да од оружаног сукоба никада није била тежа безбедносна ситуација, и поред тога што такозвано Косово ужива подршку неких чланица ЕУ, али и САД, рекла је премијерка, уз напомену да је то и даље територија са најмањим бројем повратника од свих постконфликтних подручја на свету.
Председница Владе је предочила белгијском премијеру и какве поруке шаљу Аљбин Курти и приштинско руководство.
Србија ће много изгубити ако наседне на провокације Приштине
Аутор: Танјуг
Брнабић је данас у Њујорку одржала и састанак са америчким конгресменом Ериком Сволвелом, на којем је амбасадор Србије у САД Марко Ђурић покренуо иницијативу да имамо много бољу комуникацију са Демократском странком у САД, што до сада није био случај.
Сволвел предводи групу младих конгресмена Демократске странке у конгресу, изузетно је заинтересован за оно што се дешава у Србији и жели лично да ради на бољој комуникацији између Србије и САД и странке којој припада, где је веома добро позициониран, што ће нам бити залог за будућност када је реч о односима са том странком, објаснила је она.
Премијерка је пренела да је разматрана и њена евентуална прва званична посета САД, али и оно што се дешава на Космету и колико је Србији у интересу да буде конструктивна, флексибилна и толерантна.
Она је предочила Сволвелу да Србија, ипак, има своје црвене линије, као и да Курти и други албански политичари на Космету користе то што за САД тренутно Западни Балкан није у фокусу, као ни ЕУ.
Желела сам да им скренем пажњу на то да се ситуација усложњава из дана у дан и да их молимо да се умешају и виде шта се дешава, како би помогли да се сачува мир и стабилност, навела је Брнабић.
Она је, одговарајући на питање о чему ће говорити у сутрашњем обраћању на генералној дебати УН, рекла да ће се њен говор заснивати пре свега на ситуацији у вези са коронавирусом, што је тема дебате, као и опоравку у постковид периоду, али да ће говорити и о ситуацији у покрајини.
Према њеним речима, изузетно је важно да свет то чује и да упутимо поруку, пре свега, онима који ће бити заинтересовани за оно што имамо да кажемо – да ли ће Србија послати поруку мира и стабилности или ћемо одговорити на један другачији начин на све ове провокације.
Приштина само жели да нас испровоцира да бисмо одговорили на једнак начин, поновила је председница Владе.
Истовремено, она је оценила да је Србија много тога постигла по питању финансија и привлачења страних инвестиција, најавивши да ће ускоро у Србији бити отворен и највећи развојни центар америчке компаније НЦР.
Брнабић је додала да ће говорити и о томе шта је Србија све урадила током пандемије, чиме може да се похвали, и како је помагала земље у региону, поједине чланице Европске уније, Азије и Африке.
Премијерка је поручила да само удруженим напорима можемо да победимо ову ситуацију и да је зато важан мултилатерализам, као и да једино заједно можемо или да победимо или изгубимо.
Према њеним речима, обраћање на скупу планирано је у 12 часова, а говориће до 15 минута, уз напомену да је испунила и најважнији захтев који су учесницима упутиле власти Њујорка – вакцинисана је, што је њен тим морао да докаже пре доласка у САД.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије