Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је, у специјалном разговору са председником Светског економског форума (WЕF) Боргеом Брендеом, да је оснивање Центра за четврту индустријску револуцију у Београду велико признање за све што је наша земља до сада постигла у тој области, као и покретач даљег убрзаног развоја.
Брнабић је у разговору у Женеви на тему „Како технологија може да покрене економски раст“, рекла да је одлука о оснивању тог центра у Београду, првог таквог у региону Западног Балкана, део свега што је урађено у последњих неколико година у Србији.
Она је уједно изразила захвалност Светском економском форуму на помоћи да развијемо тај концепт и припремимо отварање центра, додавши да је та организација препознала да Србија има велики потенцијал у знању и да може да буде један од лидера четврте индустријске револуције.
Премијерка је указала на то да ИТ индустрија и високе технологије за Србију значе главну компетитивну предност која може да уведе нашу земљу у много бољу будућност.
Она је нагласила да ће отварање поменутог центра помоћи не само Србији, већ и читавом региону, додавши да за мале земље, као што је наша, ИТ сектор и дигитализација представљају главни адут и једини начин да се надокнади изгубљено време и стигну развијене земље.
Брнабић је подсетила на то да је, када је постала премијерка 2017. године, Влада Србије ставила у фокус управо четврту индустријску револуцију и дигитализацију у свим областима.
Србија, како је нагласила, много улаже у образовање и програмирање је наставни програм у школама, а уведене су и пореске олакшице за све који улажу у развој нових технологија.
Она је истакла да због свега тога ИТ сектор има најбржи раст са стопом 25-26 одсто годишње, као и да је више него удвостручен број људи који ради у тој области, уз напомену да овај сектор има највећи извоз у српској економији.
Премијерка је подсетила на то да је 2014. године, када је садашњи председник Србије Александар Вучић постао премијер, земља спасена од банкротства и да је решено питање велике незапослености.
Тада је у нашу земљу дошло пуно страних компанија, али су то биле радно интензивне инвестиције које су тада биле неопходне, док је од 2017. године спроведена трансформација српске економије у економију засновану на знању и иновацијама, објаснила је Брнабић.
Она је навела да је незапосленост младих у Србији пре била чак већа од 51 одсто, додавши да је Влада пажљиво слушала стартап компаније и приватни сектор, који су сугерисали какве су промене потребне.
Бренде је рекао да је Србија под вођством премијерке Брнабић предузела многе иницијативе за подстицање продуктивности и посебно истакао то што је програмирање уведено у школски програм.
Центар WЕF-а у Београду је веома важан и показује да Србија иде напред, а посебно у области нових технологија, нагласио је он и додао да је са премијерком Србије посебно разговарао о вештачкој интелигенцији, интернету ствари, будућности производње, новим технологијама и другом.
Бренде је истакао да ће примена савремених технологија обезбедити Србији развој и просперитет у будућности, при чему је још једном честитао Србији на постигнутом успеху.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије