14.11.2021.
Поводом 14. новембра, Светског дана борбе против дијабетеса, градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић је изјавио да ће вечерас симболи града, попут Бранковог и Моста на Ади, Палате Албанија и велике куполе Дома Народне скупштине бити осветљени плавом бојом.
Градоначелник је поручио да је у питању болест савременог доба од које је оболело највише становника у великим градовима и нагласио да је превенција један од најважнијих облика борбе против ове болести. Он је додао да је управо то правац у којем активно морамо да делујемо.
– Данас је Светски дан борбе против дијабетеса, обележава га око 160 земаља света. Важно је да разумемо да је дијабетес болест савременог света, и да подижемо ниво свести код људи, како би превенцијом био смањен ризик од настајања ове болести. Посебно је забрињавајуће то што и деца све чешће имају проблем са дијабетесом. Kод деце, као и код одраслих, основни узрочници болести су лоша исхрана и недовољна физичка активност. Kао градоначелнику, али и дечијем хирургу, ово ми је посебно важно, јер морамо да делујемо на читаво друштво како би се стопа дијабетеса смањила – рекао је Радојичић.
Према подацима Светске здравствене организације, градоначелник је истакао да око 10 одсто становништва у великим градовима има проблем са овом болешћу.
– У Србији више од 700 хиљада људи има дијабетес, а сваки четврти живи у Београду. Више од 15 одсто људи је гојазно. Зато се придружујемо обележавању овог дана који се ове године широм света обележава под слоганом „Ако не сада, када?“. Европски и светски градови су се удружили у борби против дијабетеса пројектом „Градови који мењају дијабетес”, а веома сам задовољан што им се придружио и Београд кроз пројкат „Отвори плави круг“. Град Београд у савезу са породицом највећих светских градова на овај начин води рачуна о урбаном развоју и дизању свести становништва о проблему дијабетеса. Имамо саветовалишта за дијабетес у градским домовима здравља и спроводимо друштвено ангажоване кампање у којима мотивишемо људе да шетају, да се друже и буду физички активни. Kроз пројекат „Градске стазе здравља“ повећавамо број стаза за шетање. Све је више и бициклистичких стаза у Београду, а циљ нам је да Београд буде један од најлепших „Зелених градова“ у Европи. Желимо да се Београд развија тако да људи могу да остваре свој потпуни здравствени капацитет и буду што више физички активни – закључио је Радојичић.
Извор текста и фотографије: www.beograd.rs